Format KİTAP
Barkod 9786052116166
Yayın Tarihi 2019-01-21
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 269
Kapak Ciltli
Kağıt 2.Hamur
Boyut 216 X 288

Koç Üniversitesi Stavros Niarchos Vakfı Geç Antik Çağ ve Bizans Araştırmaları Merkezi'nin (GABAM) ilk kitabı Türkçe ve İngilizce iki ayrı cilt olarak yayımlandı. Alakent Kilisesi.Myra'da Bir Bizans Yapısı (12. - 13. Yüzyıllar) başlıklı kitap, 2010-2013 yılları arasında Antalya'nın Demre İlçesi'nde bulunan Myra Antik Kenti'nin Roma dönemi tiyatrosuna 250 metre uzaklıkta bulunan bir orta Bizans dönemi kilisesinin kazısından restorasyonuna kadar olan tüm aşamalarını ele alıyor.

Demre'nin Alakent Mahallesi'nde bulunan, varlığı arkeologlar ve sanat tarihçileri tarafından uzun süredir bilinmekte olan bu küçük Bizans kilisesi Myra Andriake Kazıları kapsamında yürütülen bir kazı çalışması sonucu gün ışığına çıkarıldı. Yapının yüzyıllar boyunca 5 metrelik alüvyon dolgunun altında kalmış olması, duvar resimlerinden çatı kiremitlerine, cephe süslemelerinden devşirme malzemelere kadar birçok öğeye yerinde ve iyi durumda korunmuş olarak ulaşılmasını sağladı.

Editörlüğünü GABAM Direktörü ve Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Engin Akyürek'in yaptığı kitapta, Myra Andriake Kazıları başkanı Nevzat Çevik'in Kazının Öyküsü, Engin Akyürek'in Myra: Likya'nın Metropolisi, Alakent Kilisesi: Konumu ve Mimarisi ve Değerlendirme, Ayça Tiryaki'nin Mimari Plastik, Nilay Çorağan'ın Duvar Resimleri, Özgü Çömezoğlu Uzbek'in Seramik Buluntular ve Mezarlar, Hüseyin Sami Öztürk ile Christof Schuler'in Yazıtlar ve Sebahattin Küçük'ün Koruma Çalışmaları başlıklı yazıları yer alıyor.

devamını oku..
Kategori : Arkeoloji
% 10
indirim
125.00
Liste Fiyatı : 138.89
Kazancınız : 13.89
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %10 indirim