Detaylar

Kategori Dağcılık
Yayıncı Heyamola Yayınları
Liste Fiyatı 30.00
Format KİTAP
Barkod 9786054307302
Yayın Tarihi 2010-01-30
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 93
Kapak Karton
Kağıt Kuşe
Boyut 150 X 190
Basım Yeri İstanbul

Karlarla Dans Kayak

Ülkemizde son yirmi yıl içinde sağlık ve spor amaçlı kar sporu yapanların sayısında önemli artış olmuştur. Bir işi yaparken önemli olan, o işle ilgili doğru ve güvenilir ön bilgiye sahip olmaktır. Ancak kar tatili ve kar sporu yapanarın büyük çoğunluğunun kayakla ilgili yeterli teknik ön bilgiye sahip olduğunu söylemek güç. Daha önce kayakla ilgili geniş kapsamlı bilimsel eserler yayınlamış olmama rağmen, bir kayak öğretmeni olarak öğrencilerden gelen soruları karşılayacak nitelikte ve herkesin anşayabileceği temel konuları kapsayan bir eserin olamamsı bu kitabı yazmamda etkili olmuştur.
Bu eser, ister kar tatili, ister performans amaçlı kayak yapan ve yapacak olan herkese yönelik ve kayak sporuna ilişkin temel bilgileri kapsamaktadır. Kayakçının el kitabı niteliği taşıyan bu eserin herkese yararlı olması dileğiyle
(Arka Kapak Yazısı)

Kayak bir tutkudur. Kayak yaparken dağlarda özgürlük yaşanır, doğa ile başbaşa kalıp stresten uzaklaşılır diyor ünlü Kayakçı ve kayak eğitmeni Yavuz Tanyeri. Tanyeri'ye göre kayak ailece yapılabilecek nadir sporlardan biri olduğu gibi yurt savunması için de önemli bir araç.

Kayak yapan herkesin kendisi ve diğer kayakçıların sağlığı için dikkatli olması gerektiğini belirken ünlü kayakçı, güvenlik ve kontrolün şart olduğunu belirtiyor.

Her alanda olduğu gibi kayak sporunda da çok hızlı teknolojik değişimler yaşandığına dikkat çekiyor Yavuz Tanyeri ve Bütün bu gelişmeler kayak sporu adına heyecan verici ve sevindirici diyor.

İmkanı olan herkesin kayak sporu yapabileceğini belirten sporcu, Kayak sporunun 10 altın kuralını şöyle açıklıyor:

1 - Diğer kayakçılara dikkat edilmesi: Diğer kayakçılara tehlike oluşturmayacak şekilde davranılmalıdır.

2- Hız ve kayakların kontrolü: Hız, kişisel beceri ve şartlara uyumlu olmalıdır.

3- Kayak yolunun seçimi: Kayakçı öndekilere tehlike yaratmayacak şekilde pisti kullanmalıdır.

4- Geçiş (birini geçme): Bir kayakçıyı geçerken ona da rahat hareket edebileceği bir alan bırakılmalıdır.

5- Durmak ve hareket etmek: Kayakçı durduktan sonra tekrar kayacaksa yukarıdan birinin gelip gelmediğini kontrol etmelidir.

6- Duruş: Zorunlu olmadıkça dar alan, geçiş ve görüntünün sınırlı olduğu yerlerde durulmamalıdır.

7- Tırmanma veya iniş: Yamaca tırmanan yaya kayakçılar, kesinlikle kayak pistinin dışını kullanmalıdırlar.

8- İşaretlere dikkat: Kayakçı pistlerdeki uyarı, yönlendirme ve sinyallere dikkat etmek ve uymak zorundadır.

9- Yardım zorunluluğu: Her kayakçı kaza anında kazazedeye yardım etmek zorundadır.

10- Kimlik bildirme zorunluluğu: Herkes kayak yaptığı sürece yanında kimlik bulundurmalıdır.

10 altın kayak kuralını skiciyiz.biz olarak sizler için Yavuz Tanyeri'nin Karlarla Dans Kayak adlı kitabından alıntıladık. Heyemola yayınlarından neşredilen renkli resimli 96 sayfadan oluşan kitap, kayak hakkında merak edilen her soruya cevap vermek ve kayak eğitimi alanlara yardımcı olmak amacıyla hazırlanmış.

Ülkemizde son yirmi yıl içinde sağlık ve spor amaçlı kar sporu yapanların sayısında önemli artış olmuştur. Bir işi yaparken önemli olan, o işle ilgili doğru ve güvenilir ön bilgiye sahip olmaktır. Ancak kar tatili ve kar sporu yapanların büyük çoğunluğunun kayakla ilgili yeterli teknik ön bilgiye sahip olduğunu söylemek güç. Daha önce kayakla ilgili geniş kapsamlı bilimsel eserler yayınlamış olmama rağmen, bir kayak öğretmeni olarak öğrencilerden gelen soruları karşılayacak nitelikte ve herkesin anlayabileceği temel konuları kapsayan bir eserin olmaması bu kitabı yazmamda etkili olmuştur diyen Tanyeri, Bu eser, ister kar tatili, ister performans amaçlı kayak yapan ve yapacak olan herkese yönelik ve kayak sporuna ilişkin temel bilgileri kapsamaktadır. Kayakçının el kitabı niteliği taşıyan bu eserin herkese yararlı olmasını diliyorum şeklinde görüşlerini ifade ediyor.

Kitabın içinde yer alan başlıklar şöyle: Neden Kayak? KayakTekniği ve Öğrenimi, Kayak Seçimi, Kayağa Başlıyoruz, Kayak Çeşitleri, Kayaklar ve Sopaların Taşınması, Kayak Boyu Ne Olmalı, Kayakları Takma, Boy ve Seviyeye Göre Kayak Boyları, Kayak Öncesi Fiziksel Hazırlık, Ayakkabılar, Bağlama ve Stoper (Durdurucu), Duruş, Sopalar - Batonlar, Düşme - Kalkma, Kayak Giysileri ve Diğer Malzemeler, Yürüme, Pist Kuralları ve Güvenlik, Tırmanma, Kayakta 10 Kural , Düz Kayma, Alp Disiplini Yarışmaları, Dağ Güvenliği ve ilk Yardım, Kaybolma, Hava ve Kar Bilgisi, Kayak Alanları ve Çığ, Teknik Terimler, Tarihçe, Türklerde Kayak Dünya Kayak Zaman Dizini Kaynaklar Kayakçılar Marşı, Kar Sabanı ile Hız Kontrolü, Taşıyıcı Kuralları, Kar Sabanı Dönüşü, Yamaç Kayma, Yan Kayma, Paralel Dönüş, Carving Dönüşü (Kenar Baskısı ile Yan Kaymasız Paralel Dönüş)...

Emeği Geçenler

Yazar   : Yavuz Tanyeri

Satış

% 10
indirim
27.00
Liste Fiyatı : 30.00
Kazancınız : 3.00
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %10 indirim